Zestawienia

Zestawienie 6 kanałów, które kiedyś wszyscy oglądaliśmy

Zestawienie YouTube

Jeśli ktoś umie przekonać do siebie setki tysięcy ludzi, to musi mieć „to coś”.

Co starsi z nas, widzów, pamiętają zapewne kilku youtubowych dinozaurów, którzy swoimi materiałami bili niegdyś rekordy oglądalności. Każdy z tych, których wymienię w tym zestawieniu, miał w sobie coś niepowtarzalnego i wyjątkowego. Niektórzy podbijali nasze serca charyzmą lub pewnością siebie. Inni zaś zdobywali widzów kreatywnością czy oryginalnością. Przyjrzenie się początkom YouTube’a w Polsce daje nam możliwość poznania źródła dzisiejszych trendów. Możemy obserwować jak ów serwis ewoluował. Zapraszam więc dzisiaj na zestawienie sześciu legendarnych twórców, którzy zapisali się w kartach historii YT, jako wzory do naśladowania.

1. Lekkostronniczy

Karol Paciorek i Włodek Markowicz to duet, który na długo pozostanie w naszych sercach. Dwaj rycerze na białych koniach w serii składającej się z dokładnie tysiąca odcinków. To właśnie oni od poniedziałku do piątku nieustraszenie wskazywali drogę przysłowiowym gimbusom, przekazując w swoich filmach dużo humoru. Kiedy nagrali tysięczny odcinek drogi Karola i Włodka rozeszły się. Karol przejął kanał-matkę i zmienił jego nazwę na własne imię i nazwisko, a Włodek założył zupełnie nowy, również osiągając sukces.

2. JJayJoker

Na drugiej pozycji prawdziwa bomba. Istna legenda. Postać, której po prostu nie da się nie znać, a zestawienie nie mogło się obyć bez tej osoby. JJayJoker to pionier trendu minecrafta na polskim  Youtubie. Mowa tu słynnej serii „przygody z minecraft”, której trzy sezony podbiły YT zdobywając wyświetlenia ogromne nawet jak na dzisiejsze czasy. Wszyscy pamiętamy charakterystyczny kapelusz z dwoma przypinkami, czy słynny „żółty magiczny guziczek”. Można spokojnie powiedzieć, że JJay ukształtował dzisiejszy polski Youtube. Wielkim szacunkiem darzę tego twórcę między innymi dlatego, że sławę zbudował sam – od zera. Promowanie się nawzajem jest oczywiście zjawiskiem bardzo pozytywnym, jednak jeśli ktoś umie przekonać do siebie setki tysięcy ludzi to musi mieć „to coś”. Świadczy o tym również liczba jego subskrypcji, która mimo że aktualnie minimalnie spada to nadal jest 2,5 raza większa niż gdy odszedł z Youtube.

Z jego odejściem wiąże się też ciekawa historia. Otóż JJay nagle zniknął z serwisu zostawiając widzom informację o chorobie. Mimo, że była to niegroźna infekcja, enigmatyzm sytuacji skłonił ludzi do tworzenia teorii spiskowych, jakoby JJayJoker umarł. Z biegiem czasu, coraz więcej ludzi zaczynało wierzyć w ów niewinny żart, choć większość tak właśnie go traktowała – jako kolejną internetową legendę. Konfabulacje zostały ukrócone filmem „guess who’s back”, który pojawił się rok temu i został obejrzany niespełna 2 000 000 razy. Niedługo później, twórca opublikował materiał pod tytułem „wyjaśnienia”, w którym przeprasza widzów i tłumaczy się z braku informacji. Nagrywał przez krótki okres, by zniknąć ponownie co ogromnie mnie zasmuciło. Podejrzewam, że Andrzej nie wróci już do nagrywania, bądź co bądź musiałoby mu być głupio tłumaczyć się drugi raz z tego samego. Mam jednak nadzieje, że moje spekulacje nie mają nic wspólnego z prawdą, a JJayJoker znów wkroczy na scene YT.

3. MinecraftPolska

Trzymając się tematyki Minecrafta trzeba wspomnieć tu o „miencraftpolska”, czyli o twórcy który swego czasu znajdował się na trzeciej pozycji najbardziej subskrybowanych kanałów w Polsce. Youtuber tworzył „klockowe filmy”, jednak robił to w sposób bardzo merytoryczny i dla prawdziwego gracza jego materiały były elementarzem wiedzy. Kiedyś sam śledziłem jego twórczość i wspominam go jako autora wnoszącego dużo do społeczności najpopularniejszej gry na Youtubie.

4. Kamil Scheicht

Pierwszy videobloger w Polsce (jak sam o sobie mówił) niewątpliwie wzbogaca nasze zestawienie o nutkę kontrowersji. Vlogując zdobył dużą popularność. Strzałem w stopę okazała się jednak próba wykorzystania sławy by zebrać od widzów pieniądze na nowy komputer. Kamil nagrał film, w którym gra na emocjach odbiorcy zachęcając go do przelania mu pieniędzy na zbiórkę i przyczynienia się w ten sposób do zakupu nowego komputera kilkukrotnie przewyższającego ceną stary sprzęt. Youtuberzy zgodnie napiętnowali zachowanie twórcy. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na diametralną zmianę nastawienia środowiska polskiego YT do zarabiania dzięki niemu pieniędzy. Gdy Kamil poprosił o dotacje, wszyscy oburzyli się i wieszali na twórcy psy. Dziś wszędzie natykamy się na dotacje, Patronity, inne formy wsparcia autorów, przez widzów. Myślę, że tę zmianę można po części przypisać Gimperowi, który wykreował swój wizerunek osoby śpiącej na „hajsie z Youtuba”. Przyszli hajsownicy zareagowali niespodziewanym entuzjazmem, przełamując przestarzały sposób myślenia. Wspomniany Patronite był kolejnym krokiem w stronę spopularyzowania przepływu pieniędzy od widzów, do twórców. Błędem Karola nie było mylnie wypunktowane proszenie o dotacje, lecz gra na emocjach w stylu „Kamil zawsze chciał tworzyć…”. Z tronu strącił go jednak materiał, w którym obraża całą topkę ówczesnego polskiego YouTube. Poniżej zamieszczam reupload przykładowych kontrowersyjnych kwestii Kamila.

5. Damianero

Damianero – człowiek, który wyprzedził swoje czasy. „20 rzeczy, których nie należy mówić do kobiety” to bardzo dzisiejszy tytuł, prawda? Vloger nagrywał podobne filmy już wiele lat temu. Niewykluczone, że dzisiejsi twórcy zdecydowali się na taką tematykę, będąc skuszonymi przez wyświetlenia tego konkretnego filmu. Został on obejrzany niecałe 4 000 000 razy. Jego zniknięcie również było owiane tajemnicą. Do dzisiaj tak naprawdę nie wiadomo dlaczego przestał nagrywać. Jedyna informacja to jego odpowiedź na maila fanki, w którym wyjaśnia swoje odejście zbyt dużym negatywnym wpływem filmów na jego życie osobiste.

6.Buraczek Cebulaczek

Wielkim sentymentem darzę tego twórcę. Lata temu, pełnił on rolę Gargamela (szeryfa internetu) – znajdował różne niewłaściwe rzeczy, by je publicznie napiętnować. Do dziś pamiętam przezabawne parodiowanie skinów w cs’ie, lub rożnorakich mód na YT. Do tego ten niski głos… naprawdę, świetny kanał.

Na koniec chciałem wspomnieć, że inspiracją do napisania tego artykułu był film Jacka Makarewicza „10 polskich youtuberów, którzy KIEDYŚ byli w TOP 100„. Nostalgiczny nastrój spowodowany tym filmem, zmotywował mnie to wspominek przelanych w zestawienie.

Dodaj komentarz

Najpopularniejsze

Wszystko o polskiej scenie YouTube.

© 2016 - vStars.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Sekretarz redakcji - Ksawery Tyzo.

To Top