Wywiady

Odgruzować ludzi, czyli wywiad z Weroniką Szymańską z kanału Vroobelek

Rozmowa z Weroniką Szymańską, youtuberką prowadzącą kanał Vroobelek śledzony przez prawie 150 tysięcy widzów.

Rozmowa z Weroniką Szymańską znaną również jako Billie Sparrow; youtuberką prowadzącą kanał o nazwie Vroobelek śledzony przez prawie 150 tysięcy internautów. Oprócz tego Weronika jest poetką oraz studentką filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Humor i osobowość Billie Sparrow doceniono także poza granicami naszego kraju. Jej twórczość komentowano chociażby w jednym z najpopularniejszych amerykańskich programów talk-show – TheEllenShow.

Ksawery Tyzo: Pojęcie „katolik” coraz częściej utożsamiane jest z nietolerancją. Dlaczego tak się dzieje?

Weronika Szymańska: Nic nie bierze się znikąd. To jest nasza wina, bo przecież nie Boga. Jesteśmy jedną społecznością – jednym Kościołem, dlatego myślę, że każdy z nas, katolików, dokłada do tego swój kamyczek. Zacofane władze kościelne, ci, którzy słowa księdza stawiają ponad słowami Boga, jak i ci, którzy czasem czują, że coś jest nie tak, że gdzieś ta miłość nam się gubi, ale głupio im się odezwać. Szczęśliwie się składa, że mamy teraz Franciszka, a on pięknie potrafi odwoływać się do tych najprostszych wartości, do których należy m. in. tolerancja.

KT: To prawda. Franciszek podziwiany jest przez wszystkie środowiska: zarówno prawicowe, jak i lewicowe. Czy uważasz, że nauki, które głosił chociażby na Krakowskich Błoniach, są wystarczająco silne, aby wpływać również na polską mentalność?

WS: Nie wiem. Trudno mi jest wypowiadać się za siebie, a co dopiero za całą polską mentalność!

KT: Ale czy nie uważasz, że między innymi przez krwawą w wielu momentach historię naszego państwa, Polacy są mniej skłonni do liberalnych zmian natury światopoglądowej niż np. Skandynawowie?

WS: Być może. Jesteśmy bardzo specyficzni. Ale prawdą jest również to, że wielu z nas, w tym ja, zostało wychowanych w jednolitej kulturze, przez co wystarczająco dobrze znamy tylko jedną, „właściwą mentalność” i „właściwą moralność”. Lubimy mówić coś na kształt: „Och, my a Skandynawowie, to przepaść! Tam jest zupełnie inaczej.” Rozumiemy tylko polski vibe, żaden inny. A mimo to przyrównujemy go do nastawienia Szwedów czy Norwegów. To absurd.

KT: Prawdopodobnie nie przepadasz też za pochopnym wydawaniem opinii i kategoryzowaniem, prawda?

WS: Nienawidzę. Lubimy rzucać osądami i opiniami uformowanymi na niczym więcej niż na strzępkach informacji podanych przez media. Ja tego bardzo nie lubię i nie robię, bo zawsze mam w pamięci, że są czynniki, o których mi nie wiadomo. Szczególnie, że nie jestem żadnym ekspertem, naukowcem czy obieżyświatem. Dziwię się ludziom, którzy z kanapy potrafią z takim przekonaniem wypowiadać się np. na temat uchodźców, jakby każdego z nich znali i na co dzień rozwiązywali sprawy tego typu.

KT: Również nie trawię uogólniania i nieustannego nadawania fałszywych etykietek. Spotykam się z takim zachowaniem chociażby przeglądając komentarze internautów pod filmami na YouTube czy słysząc mimochodem rozmowy w autobusie. To jest dosyć… „polskie”. To nasza duża wada, która blokuje uznanie tolerancji i empatii, jako coś oczywistego i potrzebnego. Mówiłaś, że każdy z nas dokłada do tego swój kamyczek. Jak przestać to robić?

WS: Zamiast potępiania i walki, należy robić odwrotne rzeczy – zło zwalczać dobrem. Wierzę, że uśmiech i pomocna dłoń potrafią zdziałać cuda. Musimy przyjąć do wiadomości, że ludzie wokół nas są różnorodni, często inni niż my i to jest piękne. To pierwszy krok do tego, żeby zrozumieć czyiś punkt widzenia. Zrozumieć wcale nie znaczy przyjąć jako swój. Można diametralnie się różnić i wciąż spędzać razem czas, a przynajmniej współistnieć. Nie wystarczy tylko przestać dosypywać kamieni. Trzeba działać. Jest dużo do odgruzowania. Ludzie leżą w gruzach, pozostawieni sami sobie, z goryczą rzucając kamieniami w innych. Każda taka jednostka, jest w pewnym stopniu porażką całego społeczeństwa, bo ludzie kształtują siebie nawzajem.

Dodaj komentarz

Najpopularniejsze

Wszystko o polskiej scenie YouTube.

© 2016 - vStars.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Sekretarz redakcji - Ksawery Tyzo.

To Top