Felietony

Jakub Król i make-up sylwestrowy, czyli jak przełamuje się tematy tabu

Jakub Król

Jakub Król po raz kolejny wystawił się na falę krytyki w imię pokazywania inności i przełamywania stereotypów. Niewątpliwie skłonił do refleksji, do przeanalizowania sprawy na spokojnie, bez uprzedzeń, raz jeszcze.

Media społecznościowe z jednej strony tworzą tematy tabu, a z drugiej je niwelują. W tym artykule powiem Wam o tym które z nich przyczyniają się do łamania stereotypów. Wyjaśnię Wam także dlaczego Jakub Król, były uczestnik Top Model znany z wideo-instruktaży dot. sztuki makijażu dla mężczyzn, robi tak dużo dobrego.

Jednobiegunowy Facebook

Dobierając sobie przyjaciół, nie oszukujmy się, często nawet nieświadomie kierujemy się światopoglądem poznanych przez nas osób. Zatwardziały prawicowiec będzie miał kłopot z zaprzyjaźnieniem się ze zwolennikiem liberalnej lewicy i nie ma w tym zupełnie nic dziwnego. Poglądy polityczne wynikają z wielu różnorodnych doświadczeń życiowych, a także z osądów zaszczepionych nam jeszcze przez rodzinę. Pomimo tego, że przeciwieństwa mają tendencję się przyciągać, to bywa, że niektóre z nich są na tyle intensywne, że wręcz się wykluczają.

Pokłosiem tego zjawiska są media społecznościowe, a szczególnie Facebook, który ma to do siebie, że pomaga nam zamknąć się w naszych własnych, hermetycznych środowiskach. Przeglądając tablicę przepełnioną jednobiegunowymi, mocno światopoglądowymi postami naszych znajomych, radykalizujemy się i utwierdzamy się w przekonaniu o poprawności naszych racji. Skoro wszystkie opinie, które do nas docierają, mają ten sam wydźwięk, to błędnie zakładamy, że wszyscy myślą tak samo. Otóż niestety prawda jest taka, że… wcale tak nie jest.

Zachowywanie pluralizmu w mediach jest czymś szlachetnym, ale jednocześnie bardzo trudnym. Łatwiej jest bowiem czytelnikowi, słuchaczowi czy widzowi, przyswajać informacje z jednym i tym samym zabarwieniem ideologicznym. Dzięki temu unika on dysonansu poznawczego, który choć zmusza do samodzielnego wyrabiania sobie opinii, to bywa nieprzyjemny, bo prowokuje konfrontację z często istotnymi racjami odmiennych stanowisk, których wcześniej nie braliśmy lub… nie chcieliśmy brać pod uwagę.

Jakub Król przełamuje stereotypy

Jednakże bez wątpienia, za sprawą swoich algorytmów, medium, które nienagannie zachowuje pluralizm, jest YouTube. Odkąd wprowadzono kartę „Na czasie” wyświetlającą filmy najszybciej zyskujące na popularności, szerszej publice przedstawiane są filmy bazujące na kontrowersjach. Choć można spierać się o ich jakość merytoryczną, to pewnym jest, że nierzadko poruszają one tematy tabu takie jak np. homoseksualizm.

Dużą popularność w ostatnich miesiącach zyskały m.in. filmy Jakuba Króla, w których instruował swoją męską część widowni jak poprawnie wykonać makijaż na wybrane okazje czy konturować twarz sztućcami. Oprócz tego testował szminki, mówił o swoim ideale drugiej połówki czy nawet nagrywał filmy ze swoim chłopakiem. Z okazji zbliżającego się Nowego Roku z kolei Kuba postanowił podzielić się swoim pomysłem na sylwestrowy make-up. W mediach momentalnie zawrzało. Dla przykładu, Noizz.pl przywitało mnie głośnym tytułem: „Youtuber znów podzielił widownię„.

Może i podzielił, ale to nieważne. Bardziej znaczącym jest fakt, że Jakub Król po raz kolejny wystawił się na falę krytyki w imię pokazywania inności. Niewątpliwie skłonił do przeanalizowania sprawy raz jeszcze. Abstrahując od naszych poglądów, wydaje mi się, że właśnie tak powinno się robić. Ze sposobu funkcjonowania YouTube’a i z tego młodego twórcy internetowego przykład powinni brać i wydawcy, i dziennikarze. Bo lepiej jest rozliczać się z tematami tabu, a nie pozwalać im narastać. Bo lepiej jest czerpać informacje z wielu źródeł, a nie ograniczać się do jednej tuby propagandowej.

Dodaj komentarz

Najpopularniejsze

Wszystko o polskiej scenie YouTube.

© 2016 - vStars.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone. Sekretarz redakcji - Ksawery Tyzo.

To Top